2020 рік

ЕПІДЕМІЧНА СИТУАЦІЯ ЩОДО ТУБЕРКУЛЬОЗУ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНФОРМАЦІЯ щодо виконання програми протидії захворюванню на туберкульоз за 12 місяців 2020 року

Епідемічна ситуація щодо туберкульозу знаходиться під постійним контролем Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації, яке працює у тісній співпраці з органами влади і місцевого самоврядування для комплексного впливу на епідемічні, клінічні чинники епідемічного процесу розповсюдження захворювання.

Комплекс заходів, що спрямовані на профілактику, своєчасне виявлення та діагностику туберкульозу, ефективне використання наявних ресурсів закладів охорони здоров′я для подальшого поліпшення епідемічної ситуації по туберкульозу в області здійснюється у рамках Обласної програми «Про затвердження Комплексної обласної програми «Здоров’я Слобожанщини» на 2019 – 2020 роки», яка затверджена рішенням XVІІІ сесії VII скликання від 06 грудня 2018 року.

У 2020 році у зв′язку із епідемією на Covid -19 моніторинг виконання регіональної програми боротьби з туберкульозом проводиться Департаментом охорони здоров’я обласної державної адміністрації шляхом аналізу основних епідемічних показників та діяльності закладів охорони здоров′я області спрямованих на реалізацію заходів програми протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу із подальшими управлінськими рішеннями.

Надання медичної допомоги в закладах охорони здоров’я області здійснюється з урахуванням вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України  від 25.02.2020 № 530 «Про затвердження стандартів охорони здоров’я  при туберкульозі».  

Ведення випадків туберкульозу здійснюється шляхом контролю в області реєстру хворих на туберкульоз – електронної інформаційної системи у сфері контролю за туберкульозом у відповідності до наказу Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації від 22.05.2013 № 386 «Про організацію виконання наказу МОЗ України від 19.10.2012 №818.

Знаходяться на обліку у лікарів фтизіатрів понад 18 тисяч осіб, з них 1192 осіб – з активним туберкульозом. Показник поширеності туберкульозу не збільшується  у 2020 році та становить, 43,1 випадків на 100 тисяч населення, проти 54,6 випадків 12 місяців 2019 року. При цьому, кожний другий хворий на активну форму має захворювання, яке спричинено збудником, що стійкий до основних протитуберкульозних препаратів.

За 12 місяців поточного року має місце коливання показника  захворюваності на усі форми туберкульозу у бік зменшення. Зареєстровано 689 хворих з вперше діагностованим туберкульозом серед територіального населення, проти 1003 у 2019 році. Показник на 100 тисяч населення становить 25,9 випадків (37,4 випадків на 100 тисяч населення у 2019 році).

Серед захворілих питома вага бактеріовиділювачів становить 62,7%, проти 63,1% за 12 місяців 2019 року, при рекомендованому індикаторі роботи протитуберкульозної програми – 70%. 

В області зареєстровано збільшення випадків поєднаної патології – туберкульоз/ВІЛ-інфекція. За 12 місяців 2020 року виявлено 90 хворих на активний туберкульоз в поєднанні з ВІЛ/СНІДом, проти 97 – за 2019 рік. Для своєчасної діагностики таких станів надаються послуги щодо проведення добровільного консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію. У поточному році ці послуги були запропоновані 1734 пацієнтам протитуберкульозних закладів, після отримання згоди на проведення тестування 1731 осіб пройшли обстеження, у 46 з них були підтверджені антитіла до ВІЛ-інфекції.

         У поточному році цільовими профілактичними оглядами з метою виявлення туберкульозу охоплено понад 1024,1 тис. осіб.

Показник охоплення рентгенофлюорографічними оглядами на 1000 населення понад 15 років зменшився та становить 427, проти 538 у 2019 році.

Департамент охорони здоров’я обласної державної адміністрації продовжує здійснювати щокварталу контроль за роботою закладів охорони здоров’я загально-лікувальної мережі по бактеріологічній діагностиці туберкульозу. Обстеження осіб з підозрою на туберкульоз проводиться в 40 лабораторіях першого рівня на базі центральних районних та міських лікарень. У 5 лабораторіях другого рівня з бактеріологічної діагностики туберкульозу у протитуберкульозних закладах та лабораторії третього рівня (КНП ХОР «Обласний протитуберкульозний диспансер №1») здійснюється бактеріологічна діагностика туберкульозу, у тому числі у останній – на молекулярно генетичному рівні.

Завдяки проведеним заходам пройшли обстеження в загально-лікувальній мережі понад 4,2 тисячі осіб та виявлено 160 хворих із бактеріовиділенням, або кожного другого із зареєстрованих бактеріовиділювачів виявлено на до госпітальному етапі .

Майже всі виявлені бактеріовиділювачі були госпіталізовані в стаціонари області для проведення інтенсивної фази лікування, всім хворим було проведено дослідження на стійкість збудника хвороби до ліків. Це дає змогу проводити повноцінне лікування з урахуванням чутливості до антимікобактеріальних препаратів збудника туберкульозу.

Хворі забезпечені у повному обсязі протитуберкульозними препаратами за кошти Державного бюджету, кошти Глобального фонду в рамках реалізації гранту 9 раунду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією за компонентом «туберкульоз» та ліками для патогенетичної терапії за кошти місцевих бюджетів.

З урахуванням обсягів надання медичної допомоги проводиться розподіл цих препаратів до закладів охорони здоров’я та забезпечується контроль за їх раціональним використанням.

В області відпрацьовані питання проведення контрольованого лікування в закладах охорони здоров’я первинної ланки, а саме на фельдшерсько-акушерських пунктах, амбулаторіях загальної практики сімейної медицини, де створені кабінети контрольованого лікування.

З метою підвищення ефективності лікування проводиться робота по заохоченню до лікування хворих на туберкульоз шляхом надання їм соціальних послуг. Медико-соціальний супровід хворих на туберкульоз за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією забезпечує в області неурядова організація «100% життя», якою надані послуги 230 пацієнтам із чутливим туберкульозом та 295 із хіміорезистентним. Допомога пацієнтам надавалася у вигляді харчових пакетів та соціально психологічна допомога, на що витрачено 2,1 млн грн.

Питання поліпшення епідемічної ситуації щодо туберкульозу в області залишається одним з пріоритетних напрямків діяльності Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації.

Статистичні дані ДЗ «Центр медичної статистики МОЗ України»

Звіт про діагностику, профілактику і лікування туберкульозу та вірусних гепатитів у ВІЛ-інфікованих пацієнтів2020