Медичні наради

19 жовтня 2022р. відбулась он-лайн зустріч керівників закладів охорони здоров’я Харківської області та м.Харкова, представників медичних закладів Хмельницької, Чернівецької, Житомирської, Івано – Франківської областей, представників благодійної організації «ТБ люди України».

На нараді піднімалось питання запобігання та подолання проявів стигматизації та дискримінації по відношенню до людей, які стикаються з туберкульозом та іншими соціально значущими захворюваннями.

Ірина Калмикова, експерт групи за напрямом «Фтизіатрія, дитяча фтизіатрія» управління охорони здоров’я Харківської обласної військової адміністрації привітала учасників зустрічі, розповіла про ситуацію щодо туберкульозу у Харківській області та наголосила на особливій актуальності протидії упередженого ставлення до хворих на туберкульоз, пов’язаній з впливом воєнних подій.

Ірина Волошина, доктор медичних наук, консультант «ТБ Люди України», представила рамкову політику запобігання та подолання проявів  стигматизації та дискримінації людей, які стикаються з туберкульозом, іншими соціально значущими хворобами та груп найвищого ризику; можливості мобільного додатку OneImpact; зразок наказу для закладів охорони здоров’я «Про запобігання та подолання у проявів стигматизації та дискримінації по відношенню до людей, які стикаються з туберкульозом та іншими соціально значущими захворюваннями».

Калмикова І.М. підвела підсумки наради, закликала всіх реагувати на загрозу розповсюдження туберкульозу спільно, згуртовано, з повагою до пацієнта.


15-16 грудня за ініціативи Центру громадського здоров’я та Центральної референс-лабораторії з мікробіологічної діагностики туберкульозу Міністерства охорони здоров’я України у Києві відбулась семінар-нарада «Нові можливості та тенденції у розвитку лабораторної діагностики туберкульозу».

Участь у заході взяли регіональні лабораторні спеціалісти закладів МОЗ та Державної кримінально-виконавчої служби України (далі — ДКВСУ), представники Центральної референс лабораторії МОЗ України, регіонального ВООЗ в Україні, Супранаціональної лабораторії з діагностики туберкульозу ВООЗ, Німеччина, Гаутінг, проекту USAID «Ліквідація туберкульозу в Центральній Азії», ЦГЗ,  Національного інституту фтизіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського АМН України, ДУ «Центр охорони здоров’я ДКВСУ» проекту РАТН. Захід проводився за підтримки гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією.

В рамках наради було визначено ключові напрями щодо удосконалення лабораторної діагностики туберкульозу. Зокрема: 

1) Розширення доступу для населення до молекулярно-генетичних тестів для виявлення туберкульозу. 2) Забезпечення доступу до тестування медикаментозної чутливості до протитуберкульозних препаратів 1-го та 2-го ряду. 3) Впровадження системи менеджменту якості в лабораторіях з діагностики ТБ.

Протягом останніх років лабораторна мережа, а саме професійна команда бактеріологів досягла значних успіхів в лабораторній діагностиці туберкульозу. Було впроваджено інноваційні методи діагностики, покращено показник щодо бактеріологічно підтверджених випадків туберкульозу, оптимізовано лабораторну мережу з розрахунком оптимальної потреби в діагностичних технологіях для кожного регіону, розпочато використання систем GeneXpert для виявлення соціально-небезпечних нозологій, розпочата підготовка лабораторій з діагностики туберкульозу до міжнародної акредитації ISO 15189.

https://phc.org.ua/news/novi-mozhlivosti-u-rozvitku-laboratornoi-diagnostiki-tuberkulozu



25 жовтня 2021 року на базі КНП ХОР “ОПТД №1″проведено обговорювання переходу на державне фінансування послуг, пов’язаних з ВІЛ та туберкульозом, забезпечення відкритості цих процесів, які можливі перешкоди на шляху реалізації, шляхі покращення надання медичної допомоги хворим з туберкульозом та ВІЛ-інфекцією, подолання бар’єрів та стигм, пов’язаних з ТБ та моделі співпраці.
Участниками робочої зустрічі стали: директор КНП ХОР “ОПТД №1” Калмикова Ірина Миколаївна, голова правління БО” TB people Ukraine” Клименко Ольга Анатоліївна, голова правління БО” 100% життя.Черкаси“,голова експертної групи по подоланню бар’єрів ТБ при ЦГЗ МОЗ України Несват Наталія Андріївна, заступник голови правління БО “100% життя. Рівне” Баборикін Євгеній Вячеславович, заступники директора КНП ХОР “ОПТД №1”: з медичної частини Вороніна Наталя Лаврентіївна та з амбулаторно-полікліничної роботи Синенко Тетяна Олександрівна, завідувач організаційно-методичним відділом диспансеру Ковальова Таїсія Федорівна.
Ця зустріч дала можливість профільним фахівцям і неурядовим організаціям проаналізувати ефективність вже виконаних заходів по впровадженню Плану переходу.

08.10.2021 в м.Харків проведено КРУГЛИЙ СТІЛ “ПРИСКОРЕННЯ ПРОГРЕСУ У ЗМЕНШЕННІ ТЯГАРЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ ТА ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ” за участю представників Національної служби здоров’я України, Департаменту охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації, експерта групи Департамента охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації за напрямом «Фтизіатрія, дитяча фтизіатрія» Калмикової І.М.,та представників закладів первинної та вторинної медичної допомоги міста Харків та Харківської області.

Розглянуто:  
-роль первинної ланки медичної допомоги в сфері протидії туберкульозу на регіональному рівні
-нормативне врегулювання та механізми фінансування протитуберкульозної допомоги населенню
-обговорення питань організації амбулаторного лікування туберкульозу на первинному рівні медичної допомоги із взаємодією з фтизіатричною службою в регіоні
-обговорення вимог до клінічного ведення випадку туберкульозу на первинному рівні медичної допомоги, включаючи протитуберкульозну терапію, ДОТ, моніторинг лікування та активний моніторинг безпеки протитуберкульозних препаратів