Пацієнтам
Туберкульоз – що це?
Що потрібно знати про туберкульоз.
Це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу. Захворювання передається переважно повітряно-крапельним шляхом. У 90% випадків туберкульоз вражає легені. Однак, це захворювання може ушкодити нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишківник, шкірні покриви, статеві органи тощо.
Туберкульоз – симптоми:
- Кашель, що триває понад 2 тижні.
- Підвищена температура, що не спадає понад тиждень.
- Утруднене дихання.
- Біль у грудях.
- Поганий апетит, слабкість.
- Втрата ваги.
- Підвищене потовиділення.
- Кровохаркання.
Зараз Україна – на другому місці в Європі по захворюваності на туберкульоз (з розрахунку кількості хворих 100 тисяч чоловік). На першому – Росія. У 2016 році 29 тисяч українців захворіли на туберкульоз, серед них – понад 800 дітей.
Туберкульоз сьогодні – це вже не хвороба маргіналізованих верств населення, а небезпека, що стосується кожного.
Майже кожен четвертий випадок туберкульозу в Україні – це мультирезистентний туберкульоз (МРТБ). За кількістю хворих з такою формою туберкульозу ми є одним зі світових лідерів. Крім того, кожен п’ятий хворий на туберкульоз є носієм ВІЛ.
Чому хтось хворіє, а хтось – ні?
Для зараження туберкульозом досить 10 бактерій. Але чи призведе зараження до хвороби залежить від нашого імунітету. 90-95% людей не захворіють. Якщо імунна система не спрацює, то може розвинутися або прихована інфекція, або туберкульоз. Іноді від зараження до прояву хвороби минає рік. Чому в 5-10% імунна система не спрацьовує? Для цього є кілька причин: мікобактерії вміють уникати знищення та впливати на імунну відповідь, вакцина недостатньо ефективна, а розвитку туберкульозу значно сприяють ВІЛ-інфекція і навіть нестача вітамінів А і D.
Як туберкульозна інфекція поєднується з ВІЛ?
Серед причин високої захворюваності на туберкульоз в Україні відзначають такі:
- поширеність ВІЛ-інфекції;
- передача збудників в пенітенціарних установах і туберкульозних диспансерах;
- несвоєчасна діагностика;
- небажання лікуватися; поширеність штамів з множинною стійкістю до антибіотиків.
ВІЛ-інфекція “відкриває двері” туберкульозу. ВІЛ вражає саме ті клітини, які повинні зробити правильні настройки імунної системи і запустити знищення бактерій.
Туберкульоз став причиною половини смертей людей з діагнозом СНІД в 2016 році в Україні. Кількість випадків одночасного зараження ВІЛ і туберкульозом в Україні сьогодні зростає. Люди можуть бути носіями ВІЛ і туберкульозу і, не здогадуючись про свій стан, поширювати інфекцію. Туберкульоз у ВІЛ-інфікованих людей може мати атипову форму, яку важко виявити за допомогою традиційних тестів – флюорографії легких і бактеріального посіву мокротиння. ВООЗ рекомендує людям, які живуть з ВІЛ, щоквартально робити аналізи на туберкул, і приймати антибіотик ізоніазид як запобіжну терапію.
Як запобігти туберкульозу?
Єдиного способу захисту немає. Офіційні поради стосуються гігієнічних заходів в приміщеннях, де збирається багато людей. Там повинно бути волога уборка і якісна вентиляція. Людям радять бути уважними до симптомів туберкульозу – тривалої трохи підвищеній температурі (37◦С), кашлю і нічний пітливості. Також варто здати аналіз в разі тісного контакту з хворими.
Туберкульоз виліковний при своєчасному діагнозі та дотриманні процедури лікування.